همه ما تا حدودي مي دانيم که به آن چيزهايي که در قالب شعر گفته مي شود، گاهي اوقات تلاوت نيز گفته مي شود. اما تعريف روشني از چيستي و تفاوت آن با شعر ندارم. به راستي يک شعر بايد چه ويژگي هايي داشته باشد تا شعر ناميده شود؟

از طرفي ديکشنري روشي براي بيان شعر ناميده مي شود يا خود شعر داراي ويژگي هاي خاصي است (مثلاً مصرع ها بايد ترتيب خاصي داشته باشند) تا به آن ديکشنري گفته شود؟

چگونه جمله بسازيم؟

اين سوال را در کلاس شعر و موسيقي پرسيدم و پاسخ جالبي گرفتم، يعني شعر و کل روايت ناخودآگاه از آهنگ الهام گرفته شده است و قانون خاصي در مورد آن وجود نداشت. خوب، متوجه شدم، اما هرکسي که الان شعر و سخنراني مي‌نويسد، حتماً از جايي شروع کرده است. يا در جايي، جرقه اي زده اند که حالا راحت تر مي توانند استراحت کنند. من خيلي به اين دره علاقه دارم و دوست دارم وارد آن شوم اما نمي دانم چگونه اين کار را انجام دهم. با تشکر از شما براي کمک به من.

دوستان در مورد فرانسوي بودن "Dalkeme" و اينکه به چه چيزي اشاره دارد توضيحاتي دادند. قصد ندارم به شما بگويم دلما يعني چه، فقط فکر کردم بد نيست تعريف دلمه را از نظر دکتر مهشيد مشيري درج کنم:

قطعه اي که با صداي رسا و آهنگ و ژست مناسب بعد از کلام ساخته شده است.

در مورد نحوه خواندن ترانه به نظر من بايد گفت که بهتر است بگوييم چگونه شعر بخوانيم. همانطور که دوستان گفته اند تلاوت نوعي شعر خواني است. پس در عمل، خود خواندن لغت مفهومي بي معني است.

تبديل شعر به نوشتار

شعر به طور کلي به دو صورت خوانده مي شود. خوب و بد. شما احتمالا آن را تجربه کرده ايد. اگر آن را تجربه نکرده ايد، احتمالاً ديده ايد که مردم شعر خوب مي نويسند و ديگران شعر بد. هر دو خواندن براي هر نوع شعري امکان پذير است. نتايج آنها نيز متفاوت است. سفارش دکلمه زهرا شيراحمدي . وقتي شعر خوب يا بد خوانده مي شود، مخاطب نه تنها آن را حس مي کند، بلکه از آن متنفر هم مي شود. يا اگر شعر بدي خوب خوانده شود، تمام عيوب دروني شعر از بين مي رود و شنوندگان از آن لذت مي برند.

پس مي بينيم که خواندن شعر بر شنونده تأثير مي گذارد چگونه مي شود وقتي شعر شعري است در دست گوينده. گوينده آن را اينگونه ارائه مي کند. اگر شعر درست «خوانده شود» آثار مثبت دارد، اما اگر درست نباشد آثار منفي خواهد داشت. زيرا خواندن شعر فقط خواندن سطر به خط نيست که مانند يک حرف خوانده شود. خواندن يک شعر در واقع ساختن يک شعر است. همچنين ايجاد معاني جديد است; يعني شعر به محض خواندن شاعر متولد مي شود و با خواندن خواننده (خواننده يا خواننده) دوباره خلق مي شود. هر دو شعر را تمام مي کنند. اگر شعري خوب سروده شود ولي خوب خوانده نشود، نمي تواند پيام و اثر اصلي خود را منتقل کند و در صورت تکرار يا خواندن صحيح، با خواندن خطاهاي آن برطرف مي شود. از طرفي وقتي يک شعر جزئي درست خوانده شود، مي تواند تأثير خود را به خواننده منتقل کند. به همين دليل «جمله» به عنوان بخشي از علم مطرح شده است و اين بحث از قديم تا به امروز ادامه دارد. سياستمداران، مبلغان مذهبي و همه کساني که مستقيماً با مردم در ارتباط بودند سعي مي کردند با استفاده از روش «سخنراني» پيام هاي خود را به مخاطبان خود برسانند. يکي از موفقيت هاي هيتلر در گردهمايي مردم سخنراني هاي شيواي او بود. يا يکي از دلايل پيروزي «اوباما» حالت چهره جذاب اوست. کلمه زيبا براي تلاوت قرآن کريم يکي از اصول اوليه تلاوت است. به گفته خبرنگاران، چند نفر به خاطر تلاوت شيرين «عبدالباسط» مسلمان شدند. اين روزها در برنامه هاي صدا و سيما خواندن دقيق و صداي خوب از مهمترين نيازهاست.

در نتيجه، بيان خوب، صداي واضح و سالم، تلفظ صحيح جملات و کلمات، لحن صحيح و غيره در بسياري از زمينه هاي موعظه مانند گفتار، موعظه و رهبري مجري راديو  اهميت دارد. براي تبليغ و تلاوت قرآن کريم استفاده مي شود. شعر بخش مهمي از موعظه است که نياز مبرمي به بيان خوب دارد. زيرا شعر زباني خاص و مشخص است. بنابراين بايد به درستي و درست بيان شود.

آهنگ جديد محمد عليزاده به نام «تاج سر»

آهنگ جديد اميد افخم به نام «الانيا»

دکلمه چيست؟

آهنگ اي آخرين رويا خداحافظ

آهنگ جديد محسن ابراهيم زاده به نام «بي امون»

خواندن ,خوانده ,تلاوت ,گفته ,درست ,خواننده ,قرآن کريم ,تلاوت قرآن ,خوانده شود،
مشخصات
آخرین جستجو ها